Kreatywność i edukacja. Czy wykształcenie i kreatywność zawsze idą w parze?


Kuba Łuka. Kreatywnośc i edukacja. Artykuł. Hasztag Kreatywność


Śniło mi się ostatnio, że ktoś nie chciał mnie zatrudnić do jakiegoś projektu, ponieważ nie skończyłem „odpowiednich” studiów. Wybudzając się z tego snu zastanawiałem się chwilę, co sprawiło, że w ogóle przyszły mi to do głowy. Otrząsnąłem się z tego snu i przeszedłem do normalnych, codziennych zajęć. Postanowiłem jednak zachować go w pamięci i wrócić do niego w chwili, kiedy najdzie mnie ochota na napisanie artykułu na temat tego, czy edukacja i kreatywność idą w parze, czy dopełniają się i czy potrafią się nawzajem wykluczać. Zapraszam do czytania!


# Czy edukacja jest istotna


Edukacja jest istotna, chociaż niekoniecznie rozumiana jako ta edukacja - klasyczna i powszechnie dostępna. Kiedy mówię „edukacja” mam na myśli ogół wiedzy i umiejętności, które zdobywamy na przestrzeni całego swojego życia. Kiedy mówię „edukacja” mam również na myśli uczenie się na bieżąco wszystkiego, co jest związane z wykonywaniem określonych zadań. I wreszcie - kiedy mówię „edukacja” - mam na myśli wiedzę na temat temat tego, jak warto się uczyć. Słowo „edukacja” wykracza więc poza szkoły, które w normalnym trybie zalicza się najczęściej w wieku 7-24 lat. Właściwa edukacja rozciąga się w zasadzie na całe nasze życie. Służy ona pogłębianiu i uaktualnianiu wiedzy i zdecydowanie nie jesteśmy w stanie bez niej funkcjonować - zwłaszcza jako jednostki, które zajmują się różnymi zadaniami kreatywnymi.


# Czy edukacja jest kreatywna


To jest bardzo trudne pytanie. Kreatywne jest na pewno indywidualne i wydajne wykorzystanie wiedzy, którą nabywamy na drodze edukacji. Kreatywne jest filtrowanie owej wiedzy przez pryzmat własnych doświadczeń i potrzeb. Kreatywne jest przełamywanie granic tego, czego się uczymy. Natomiast sztywne trzymanie się granic wyuczonych umiejętności najczęściej po prostu nie jest kreatywne i z tego punktu widzenia uważam, że sama edukacja może i daje nam narzędzia, ale to my sami musimy się nauczyć, jak kreatywnie tych narzędzi używać. Nie jest istotne, jak wielki bagaż wiedzy niesiecie na swoich plecach. Kreatywne będzie dopiero to, co z tym bagażem zrobicie - na swoich zasadach, z pełną gotowością do złamania każdej jednej zasady, którą na etapie edukacji przyswoiliście.


# Czy edukacja może zabić kreatywność


Tak, edukacja potrafi zablokować kreatywność. Dajcie sobie zaszczepić tę szkodliwą koncepcję, która mówi, że nie staniecie się kreatywni, dopóki nie opanujecie do perfekcji metod, których uczycie się od innych osób (nauczycieli, idoli i tak dalej), a będzie wielce prawdopodobne, że spuścicie swoją kreatywność w kiblu (proszę wybaczyć mi to wyrażenie) i staniecie się zwykłymi rzemieślnikami. Jest wielce prawdopodobne, że przestaniecie również zwracać uwagę na swoje największe zalety i zgubicie przy okazji elementy własnego stylu - bez względu na to, czym się zajmujecie.

Świat usług kreatywnych (zwłaszcza fotografia, design, muzyka, itp.) jest przepełniony osobami, które nie są moim zdaniem zbyt kreatywne (całe życie korzystają z tych samych, wyuczonych schematów), ale za to bez przerwy podpierają się swoją wiedzą na temat umiejętności „poprawnego” wykonania danej usługi. Słyszałem w swoim życiu tak wiele razy stwierdzenia, że „tak się czegoś nie robi”, albo że „zgodnie ze szkołą należy to zrobić w taki, a taki sposób”, że po prostu stałem się głuchy na takie argumenty.

Korzystajcie z edukacji tak bardzo, jak tylko możecie, ale nie zapominajcie, że musicie pozostawić odpowiednio dużo miejsca na własny punkt widzenia, a także na indywidualne metody rozwiązywania problemów. Będziecie kreatywni tak długo, jak długo pozostaniecie w posiadaniu swoich własnych narzędzi kreatywnych. Edukacja służy temu, żeby te narzędzia wzbogacać, ale nie wolno ich całkowicie zastępować tym, czego uczycie się od innych ludzi.


# Czy ignorancja może zabić kreatywność


Ignorancja wynika z patologicznej niechęci do uczenia się nowych rzeczy i jest poważnym wrogiem kreatywności. Osoba kreatywna musi posiadać w sobie chęć działania wbrew temu, czego się nauczyła, ale jej motorem działania powinna być intuicja, nie ignorancja. Ignorant nie posługuje się intuicją. ignorant robi coś na ślepo, na szybko i nie chce mu się sprawdzać innych sposobów na dotarcie do celu. Ignorancja rzadko bywa kreatywna. Kreatywność jest elastyczna, poszukuje różnych rozwiązań i wybiera najlepsze z nich. Ignorancja jest skostniała, „betonowa”, ślepa i uparcie widzi tylko jedną możliwość, bez względu na konsekwencje, które płyną z jej wykorzystania. Jasne, czasami to działa, ale nie sądzę, żeby na dłuższą metę naprawdę się sprawdzało.


# Kreatywność, edukacja i perfekcjonizm


Nie byłbym sobą, gdybym na sam koniec nie poznęcał się trochę nad perfekcjonizmem - a więc nad jedną z najcięższych kul u nóg osób kreatywnych. Znam bardzo wielu wyjątkowo kreatywnych perfekcjonistów. Ich problemem jest to, że zdecydowanie bardziej od kreatywności kochają nieustanne poprawianie detali, edukowanie się i sprawdzanie, czy na pewno efekt ich pracy wygląda tak wspaniale, jak by tego pragnęli. A że poświęcają zbyt wiele swojego czasu na wypatrywaniu potencjalnych błędów i dowiadywaniu się, jak można tym błędom zaradzić, więc efekty ich pracy kreatywnej potrafią latami wykluwać się z grubej skorupki idealnej wizji samych siebie.

Znam perfekcjonistów, którzy edukują się bezustannie, przez co cały czas poprawiają swoje dzieła. Znam też takich, którzy potrzebują ciągłej edukacji, żeby w ogóle móc zacząć nad czymś pracę, bo przecież wciąż wiedzą na dany temat za mało. Ich życie mija na poszukiwaniu wiedzy o tym, jak osiągnąć perfekcję i stworzyć ten idealny projekt. Niektórzy podobno nawet zabierają go do grobu.

Prawdziwie profesjonalny, oddany i patologiczny perfekcjonista nigdy nie wyedukuje się wystarczająco i będzie w stanie poświęcać całe swoje życie na dokładanie kolejnych cegiełek do ideału, który będzie zawsze znajdować się o krok przed nim. Szkoda czasu.


Miłego dnia


Kuba Łuka


Spodobał Ci się artykuł? Kliknij i zamów już teraz najnowszą książkę Kuby Łuki "Halo! tu kreatywność", która jest doskonałym przewodnikiem dla wszystkich, którzy korzystają z kreatywności każdego dnia - w pracy, w biznesie, a także w działaniach artystycznych!